Fiziki şəxsin xəbərsiz itkin düşmüş və ya ölmüş elan edilməsi
Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə görə, son iki il ərzində fiziki şəxs yaşayış yerində görünməyibsə və hazırda olduğu yer məlum deyilsə maraqlı şəxslərin ərizəsi əsasında məhkəmə onu xəbərsiz itkin düşmüş hesab edə bilər. Həmin müddət fiziki şəxs barəsində son məlumatların alındığı gündən hesablanır. Həmin günü müəyyənləşdirmək mümkün olmadıqda, xəbərsiz itkin düşmüş sayılma müddətinin hesablanması itkin düşmüş barəsində son məlumatların alındığı aydan sonrakı ayın birinci günündən, bunu da müəyyənləşdirmək mümkün olmadıqda  sonrakı ilin yanvar ayının 1 – dən hesablanır.
Şəxsin xəbərsiz itkin düşməsi haqqında məhkəmə qərarı qüvvəyə mindikdən sonra həmin şəxsin qanuni vərəsələri onun əmlakını etibar olunmuş əmlak kimi idarə etmək və ondan fayda götürmək hüququ əldə edirlər. Bu əmlakdan xəbərsiz itkin düşmüş şəxsin öhdəsində olanlara dolanışıq xərcləri verilir və borclar ödənilir.
Əgər şəxsin yaşayış yerində onun harada olması barədə beş il ərzində heç bir məlumat yoxdursa, habelə o, ölüm təhlükəsi törədən və ya hansısa bədbəxt hadisədən həlak olduğunu güman etməyə əsas verən şəraitdə xəbərsiz itkin düşüb və ondan altı ay ərzində xəbər çıxmazsa, o, məhkəmə qaydasında ölmüş elan edilə bilər. Əgər hərbi qulluqçu və ya digər şəxs hərbi əməliyyatlar zamanı xəbərsiz itkin düşərsə həmin şəxs hərbi əməliyyatların bitməsindən azı iki il keçdikdən sonra məhkəmə qaydasında ölmüş elan edilə bilər.
Şəxsin ölmüş elan edilməsi barədə məhkəmə qərarı qüvvəyə mindiyi gün onun ölüm günü hesab edilir və fiziki şəxsin ölümü ilə əlaqədar yaranan hüquqi nəticələr adi qaydada tətbiq edilir.
Ölmüş elan edilmiş şəxs qayıtdıqda və ya onun olduğu yer aşkar edildikdə şəxsin ölmüş elan edilməsi ilə bağlı məhkəmə qərarı ləğv edilir. Nə vaxt qayıtmasından asılı olmayaraq, şəxs onun ölmüş elan edilməsindən sonra əvəzsiz olaraq başqasına verilmiş əmlakının qalan hissəsinin qaytarılmasını tələb edə bilər.

According to the Republic of Azerbaijan legislation, if an individual has not been seen at his residence during the last two years and his current whereabouts are unknown, the court may consider him missing without notice based on the application of interested parties. That period is calculated from the day of receiving the last information about the individual. If it is not possible to determine that day, the period of being considered missing without notice is calculated from the first day of the month following the month in which the last information about the missing person was received, and if it is not possible to determine this, it is calculated from January 1 of the following year.
After the court decision on the disappearance of a person comes into force, the legal heirs of that person have the right to manage and benefit from his property as a trust property. Living expenses and debts are paid to the dependents of the unknowingly missing person from this property.
If there is no information about a person's whereabouts at his place of residence for five years, as well as if he has disappeared without notice under circumstances that pose a threat of death or cause to believe that he died due to some accident, and if there is no news from him for six months, he can be legally announced dead. If a military serviceman or other person goes missing during military operations, that person can be declared dead at least two years from the end of military operations.
The day the court decision to declare a person dead comes into force is considered the day of his death, and the legal consequences arising from the death of a natural person are applied in the usual manner.
When the person declared dead returns or his whereabouts are discovered, the court's decision to declare the person dead is annulled. Regardless of when he returns, a person can claim the rest of his property that was gratuitously transferred after he was declared dead.