Özbaşına (qanunsuz) tikili nədir və nə zaman sökülməlidir?
Vətəndaşlar bir çox hallarda öz tikililəri ilə bağlı bəzi problemlərlə qarşılaşır. Dövlət orqanları tərəfindən tikililərinin qanunsuz olduğu və söküləcəyi barədə xəbərdar edilirlər. Bəs Azərbaycan Respublikası qanunvericiliyinə görə hansı tikililər qanunsuz sayılır və sökülməlidir? Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsinə görə, tikinti məqsədləri üçün ayrılmayan torpaq sahəsində və ya buna lazımi icazələr almadan və ya şəhərsalma və tikinti normalarını və qaydalarını ciddi surətdə pozmaqla tikilmiş yaşayış evi, digər tikili, qurğu və ya başqa daşınmaz əmlak özbaşına tikinti sayılır. Özbaşına tikinti aparmış şəxs ona mülkiyyət hüququ əldə edə bilməz. Onun tikintiyə dair sərəncam vermək - onu satmaq, bağışlamaq, icarəyə vermək, digər əqdlər bağlamaq ixtiyarı yoxdur. Özbaşına tikintiyə mülkiyyət hüququ məhkəmə tərəfindən o şəxs üçün tanına bilər ki, tikinti aparılmış torpaq sahəsi onun mülkiyyətində olsun. Əgər tikintinin saxlanılması digər şəxslərin hüquqlarını və qanunla qorunan mənafelərini pozursa və ya fiziki şəxslərin həyatı və sağlamlığı üçün təhlükə yaradırsa, göstərilən şəxsin özbaşına tikintiyə mülkiyyət hüququ tanına bilməz. Barəsində icazə tələb olunan tikinti şəhərsalma və tikintiyə dair normativ sənədlərin tələblərinə zidd olmadığı təqdirdə, müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tikintiyə icazə verməlidir. Sifarişçi tikintiyə icazə almaq üçün müvafiq icra hakimiyyəti orqanına (quruma) ərizə ilə müraciət edir. Ərizəyə aşağıdakı sənədlər əlavə edilməlidir:
• torpaq sahəsi üzərində tikinti aparılmasına səlahiyyət verən mülkiyyət, icarə və ya istifadə hüququnu təsdiq edən sənədin surəti;
• tikinti layihəsi;
• sifarişçi hüquqi şəxs olduqda, hüquqi şəxslərin dövlət reyestrindən çıxarışının surəti, fiziki şəxs olduqda, şəxsiyyətini təsdiq edən sənədin surəti;
• “Ətraf mühitə təsirin qiymətləndirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun əlavəsində göstərilən fəaliyyət növləri üzrə layihələrin ətraf mühitə təsirinin qiymətləndirilməsi (ƏMTQ) sənədi və həmin sənədin dövlət ekoloji ekspertizasının rəyi.
Tikintisi başa çatmış və ya çatmamış tikinti obyekti və ya onun hissəsi qanunda nəzərdə tutulmuş bəzi hallarda sökülə bilər:
• Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinə görə, tikintisinə bu Məcəllə qüvvəyə mindikdən sonra başlanılmış və tikinti mərhələsində olan tikinti obyekti və ya onun hissəsi müvafiq icra hakimiyyəti orqanı və ya bələdiyyə tərəfindən tikinti məqsədləri üçün ayrılmamış dövlət və ya bələdiyyə mülkiyyətində olan torpaq sahəsində inşa edildikdə;
• tikintiyə icazənin tələb olunmasına baxmayaraq, tikinti obyekti belə icazə alınmadan tikildikdə və buna əsasən tikinti işlərinin dayandırılması barədə qərar qəbul edildiyi gündən 1 il ərzində tikintiyə icazə alınmadıqda.
Bu hallarda tikinti obyeklərinin sökülməsi barədə qərar qəbul edilir. Bu qərar məhkəmədə maraqlı şəxslər tərfindən mübahisələndirilə bilər.

Citizens often face some problems related to their buildings. They are warned by state authorities that their buildings are illegal and will be demolished. But according to the legislation of the Republic of Azerbaijan, which buildings are considered illegal and should be demolished? According to the Civil Code of the Republic of Azerbaijan, a residential house, other building, facility or other immovable property built on a plot of land not allocated for construction purposes or without obtaining necessary permits or in serious violation of urban planning and construction norms and rules is considered arbitrary construction. A person who has built a building on his own cannot acquire ownership rights to it. He does not have the authority to dispose of the building - to sell, donate, lease, or enter into other contracts. The right of ownership to independent construction can be recognized by the court for the person who owns the land plot on which the construction was carried out. If the maintenance of the construction violates the rights and interests of other persons protected by law or poses a threat to the life and health of natural persons, the specified person cannot be recognized as the owner of the construction. If the construction for which a permit is required does not contradict the requirements of the normative documents on urban planning and construction, the relevant executive authority must grant the construction permit. The customer applies to the relevant executive authority (institution) to obtain a construction permit. The following documents must be attached to the application:
• a copy of the document confirming the right of ownership, lease or use authorizing construction on the land plot;
• construction project;
• If the customer is a legal entity, a copy of the extract from the state register of legal entities, if a natural person, a copy of the identity document;
• The environmental impact assessment (EIA) document of projects on the types of activities specified in the appendix to the Law of the Republic of Azerbaijan about "Environmental Impact Assessment" and the opinion of the state environmental expertise of that document.
A construction object or its part whose construction has been completed or not completed may be demolished in certain cases provided by law:
• According to the Town Planning and Construction Code, when the construction of the construction object or its part, which was started after the entry into force of this Code and is under construction, is built on the land owned by the state or municipality, which has not been allocated for construction purposes by the relevant executive authority or municipality;
• Despite the request for a construction permit, when the construction object is built without obtaining such a permit, and accordingly, if the construction permit is not obtained within 1 year from the day of the decision to stop the construction works.
In these cases, a decision is made to demolish construction objects. This decision can be challenged in court by interested parties.