Nə üçün hüquqi yardım almaq önəmlidir?
Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyası 1-ci maddəsi ilə insan hüquqlarına hörmət olunmasının, hüquq və azadlıqların təmin edilməsinin vacibliyi vurğulanmışdır. Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 24-cü maddəsi də insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının önəminə vurğu edib, hər kəsin doğulduğu andan toxunulmaz, pozulmaz, ayrılmaz hüquqlarının olduğunu qeyd edir.
Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyanın 6-cı maddəsi isə ədalətli məhkəmə hüququnun tərkib hissəsi kimi müdafiəçidən istifadə etmək hüququnu qeyd edib. Bu bir hüquq kimi qeyd edilsə də, əslində hər zaman hüquqşünas köməyindən istifadə önəmlidir. Çünki gündəlik həyatımızda baş verən hər bir hadisənin qanunda hüquqi tənzimi nəzərdə tutulub və əgər bu hüquqi tənzimləmələri tətbiq etsək, həm qarşılaşa biləcəyimiz hüquqi problemləri önləmiş olarıq, həm də qanunla bizə verilmiş hüquqlardan daha effektiv şəkildə istifadə edə və həyatımıza daha doğru yön verə bilərik. Belə ki, siz nikah, boşanma, əmlak bölgüsü və sair kimi ailə münasibətlərində ailə hüququ üzrə ixtisaslaşmış hüquqşünasların köməyindən istifadə edərək Ailə Məcəlləsi ilə sizlərə tanınmış hüquqlardan faydalana bilirsiniz, cinayət hüququ sahəsində fəaliyyət göstərən müdafiəçilərdən istifadə edərək ittihamçı pozulmuş hüquqlarını bərpa edir, təqsirləndirilən və ya şübhəli şəxs isə qanunla nəzərdə tutulmuş cəzanın minimal həddində cəza almaq imkanına sahib olur. Həmçinin, hüquqi məsləhət alaraq qanunla hansı hərəkətlərin qadağan edildiyini və hansı hərəkətlərdən çəkinməli olduğunuzu da öyrənmiş olacaqsınız. Əmək qanunvericiliyi üzrə ixtisaslaşmış vəkillər isə əmək münasibətləri zamanı qarşılaşdığınız problemləri həll edir və yaranmış suallarınızı cavablandırır: sizin qanunsuz olaraq işdən çıxmanıza, intizam tənbehinə məruz qalmanıza, işəgötürən tərəfindən sizə yönələn hüquqpozmalarının qarşısını almanıza kömək edir, il ərzində neçə gün məzuniyyətə çıxa bilməniz, hansı iş şəraitinin təmin olunması və digər hüquqlarınız barədə sizi maarifləndirir.
Günümüzdə belə bir yanlış fikir də formalaşıb ki, hüquqi yardım yalnız məhkəmə prosesləri zamanı ehtiyac duyulan bir xidmətdir. Lakin hüquqi yardım deyərkən müdafiəçinin sizi təkcə məhkəmə proseslərində, arbitrajlarda müdafiə etməsi yox, yaranmış suallarınıza cavab vermək, sizi müxtəlif hüquq sahələrində bilgiləndirmək, işlərinizi qanunvericiliyə uyğun formalaşdırmaq, müəyyən hüquqi problemlərlə üzləşməkdən qorumaq və öz hüquq və azadlıqlarınızdan xəbərdar olmanız üçün hüquqi konsultasiyanı da nəzərdə tutur.
Günlük işlərinizi görərkən belə sizin hüquqi yardıma ehtiyacınız ola bilər. Necə? Siz hər gün marketdən çörək alırsınız. Bəs bilirsizniz mi hər gün çörək alarkən əslində siz əqd bağlayır və mülki-hüquqi münasibətə girirsiniz? Həmin çörəyi alarkən siz sadə bir prosesi yerinə yetirdiyinizi düşünürsünüz, lakin bu proses başlayarkən siz fərqinə varmadan oferta və ya aksept edir, müqavilə şərtlərini razılaşdırır, öhdəlik götürür və müqavilə bağlayırsınız, prosesin sonunda isə siz yararlılıq müddəti, ödənişin edilməsi ilə bağlı öhdəliklərin yerinə yetirilməsi və sair kimi hüquqi tənzimləmələrə ehtiyac duya bilərsiniz. Gördüyünüz kimi etdiyiniz hər bir hərəkət əslində hüquqi tənzimləmə obyektidir. Hər bir hərəkət sizə əlavə öhdəlik və məsuliyyət yarada və ya qanunla müəyyən edilmiş əlavə imkanlar – güzəştlər və sair təmin edə bilər. Bütün bunlardan xəbərdar olmaq üçün isə hər bir zaman hüquqi məsləhətə ehtiyacınız var. Yəni hər zaman, hər bir məsələdə hüquqi yardım almağınız məqsədəuyğundur və ən yaxşı hüquqi yardımı isə bizə müraciət edərək ala bilərsiniz.

Article 1 of the European Convention on Human Rights emphasises respecting human rights and ensuring rights and freedoms. Article 24 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan also emphasized the importance of human and civil rights and freedoms, stating that everyone has inviolable, inviolable and inalienable rights from the moment of birth.
Article 6 of the European Convention on Human Rights mentions the right to a lawyer as part of the right to a fair trial. Although this is mentioned as a right, in reality, it is always important to use the help of a lawyer. Because every event that happens in our daily life is regulated by law, and if we apply these legal regulations, we will prevent legal problems that we may face, and we can use the rights given to us by law more effectively and direct our lives in a more correct way. So, you can benefit from the rights granted to you by the Family Code in family relations such as marriage, divorce, property division, etc., using, the help of lawyers specialized in family law, using defenders operating in the field of criminal law, the accuser restores violated rights, the accused or suspected person has the opportunity to receive punishment at the minimum limit of punishment provided by law. Also, by taking legal advice, you will learn what actions are prohibited by law and what actions you should avoid. Lawyers specializing in labour law solve the problems you face during labour relations and answer your questions: they help you to prevent illegal dismissal, being subject to disciplinary action and violations by your employer, and slo inform you about the number of days of vacation you can take during the year, what working conditions are provided and other rights.
Nowadays, there is also a misconception that legal aid is a service that is needed only during court proceedings. However, when we say legal assistance, it is not only the protection of a defence attorney in court proceedings and arbitrations, but also legal consultation to answer your questions, inform you in various legal fields, shape your affairs according to the law, protect you from facing certain legal problems, and to be aware of your rights and freedoms.
You may need legal help even while going about your daily business. How? You buy bread from the market every day. But do you know that when you buy bread every day, you actually make a contract and enter into a civil-legal relationship? When you buy that loaf of bread, you think you're going through a simple process, but as the process begins, you're unconsciously making an offer or acceptance, agreeing to the terms of the contract, making a commitment, and entering into a contract, and at the end of the process, you may need legal arrangements such as dealing with expiration dates, payment obligations, and more. As you can see, every action you take is actually an object of legal regulation. Each action may create additional obligations and responsibilities for you or provide you with additional opportunities - benefits, etc. - established by law. To be aware of all this, you always need legal advice. In other words, it is always advisable to get legal help in every matter, and you can get the best legal help by contacting us.