Mirasın tərkibinə nələr daxildir və əmlak hansı anda vərəsəyə keçmiş hesab olunur?
Azərbaycan Respublikası Mülki Məcəlləsinin 1151.1-ci maddəsinə müvafiq olaraq, mirasa (miras əmlaka) miras qoyanın öldüyü məqamadək malik olduğu əmlak hüquqlarının (miras aktivi) və vəzifələrin (miras passivi) toplusu daxildir. Miras aktivi şəxsin sahib olduğu hüquqlar, miras passivi isə onun etməli olduğu öhdəliklər hesab olunur. Məcəllənin 1153-cü maddəsinə əsasən, şəxsi xarakter daşıyan və yalnız miras qoyana mənsub ola bilən əmlak hüquqları və vəzifələr, habelə qanunda və ya müqavilədə nəzərdə tutulan, yalnız şəxsin sağlığında qüvvədə olan və onun ölümü ilə xitam verilən hüquq və vəzifələr mirasın tərkibinə daxil deyildir.
Vərəsəlik dedikdə isə, ölümündən sonra fiziki şəxsin başqa şəxslərə verilə bilən mirasının digər şəxslərə keçməsi başa düşülür. Mirasın keçməsi vərəsəlik hüquq normalarında göstərilən qaydada həyata keçirilir. Vərəsəlik qanun üzrə və vəsiyyət üzrə vərəsəlik olmaqla iki yerə ayrılır. Qanun üzrə vərəsəlik halında şəxs öldüyü və miras açıldığı andan əmlak üzərində mülkiyyət hüququ və sahiblik vərəsəyə birbaşa keçir. Bunun üçün vərəsənin bu barədə məlumatlı olması və mirası qəbul etməsi tələb olunmur. Ölən şəxsin birinci növbədə vərəsələri və ya Mülki Məcəllənin 1159-cu maddəsində göstərilmiş ardıcıl olaraq digər növbədə vərəsələri Daşınmaz əmlakın dövlət reyestri xidmətinə (notarius) yaxınlaşaraq özünün vərəsə olmasını bildirərək vərəsəlik şəhadətnaməsi ala bilər. Bu şəhadətnamə əsasında şəxs ölən şəxsin adına qeydiyyatda olan əmlakı öz adına rəsmiləşdirə bilər.

What is included in the inheritance and at what point is the property considered inherited?
In accordance with Article 1151.1 of the Civil Code of the Republic of Azerbaijan, inheritance (inherited property) includes a set of property rights (inherited asset) and duties (inherited liability) that the bequeather had until the moment of his death. Assets of inheritance are a person's rights, and liabilities of inheritance are the obligations he has to perform. According to Article 1153 of the Code, property rights and duties of a personal nature and which can belong only to the legatee, as well as rights and duties stipulated in the law or contract, which are valid only during the person's lifetime and are terminated upon his death, are not included in the inheritance.
Bequest refers to transferring an individual's inheritance to other individuals after his death. The transfer of inheritance is carried out in accordance with the norms of inheritance law. Bequest is divided into bequest by law and bequest by will. In the case of the bequest by law, the right of ownership and possession of the property passes directly to the heir from the moment the person dies and the inheritance is opened. For this, the heir is not required to know about it and accept the inheritance. The heirs of the deceased person in the first place or the heirs in the second place in succession specified in Article 1159 of the Civil Code can approach the State Registry of Real Estate Service (notary) and declare that they are heirs and receive an inheritance certificate. On the basis of this certificate, a person can register the property registered in the name of the deceased in his own name.