Hüquqi şəxs təsisetmə
Digər bir çox terminlər kimi hüquqi şəxs anlayışının da təməlləri Roma Hüququna dayanmaqdadır. Ancaq Roma Hüququnda hüquqi şəxs anlayışı bir qədər fərqli inkişaf xəttinə malik olub. Belə ki, Romalılara görə, “bütün hüquq insanlar üçündür” nəzəriyyəsi əsas olub. Bu nəzəriyyəni ilk oxuduqda insandan başqa heç bir varlığa hüquq qabiliyyəti verilə bilməz yönündə bir nəticəyə gəlmək mümkündür. Ancaq bir tək insan gücünün və ömrünün kifayət etməyəcəyi, yenə insanlarla bağlı bəzi məqsədlərə çatılabilməsi üçün insanlardan ibarət qrupların əməyinə ehtiyac duyulması hüquqi şəxsin meydana gəlmə səbəblərindən biridir. Bəzən bir mal və xidmətlər toplusunun müəyyən bir məqsədə xidmət edəcək şəkildə təsis edilməsi və bunların onu müəyyən məqsədlər üçün təhsis edən şəxslərin fərdi fəaliyyətlərindən daha geniş olaraq daha uzun müddət mövcud olma ehtiyacı, Roma hüququnda da qruplara bir “Şəxs” statusu verilməsini məcburi hala gətirmişdir.
Digər bir çox terminlər kimi hüquqi şəxs anlayışının da təməlləri Roma Hüququna dayanmaqdadır. Ancaq Roma Hüququnda hüquqi şəxs anlayışı bir qədər fərqli inkişaf xəttinə malik olmuşdur`. Belə ki, Romalılara görə, “bütün hüquq insanlar üçündür” nəzəriyyəsi əsas olmuşdur. Bu nəzəriyyəni ilk oxuduqda insandan başqa heç bir varlığa hüquq qabiliyyəti verilə bilməz yönündə bir nəticəyə gəlmək mümkündür.
Roman – German hüquq sisteminə daxil olan Azərbaycan qanunvericiliyinə görə, hüquqi şəxs qanunla müəyyənləşdirilən qaydada dövlət qeydiyyatından keçmiş, xüsusi yaradılmış elə bir qurumdur ki, mülkiyyətində ayrıca əmlakı vardır, öz öhdəlikləri üçün bu əmlakla cavabdehdir, öz adından əmlak və şəxsi qeyri-əmlak hüquqları əldə etmək və həyata keçirmək, vəzifələr daşımaq, məhkəmədə iddiaçı və ya cavabdeh olmaq hüququna malikdir.
Hüquqi şəxslər bir fiziki və ya hüquqi şəxs tərəfindən, yaxud fiziki və hüquqi şəxslərin toplusu tərəfindən yaradıla bilər, üzvlüyə əsaslana bilər, üzvlərin olmasından asılı ola və ya asılı olmaya bilər, sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul ola və ya məşğul olmaya bilər.
Hüquqi şəxslər fəaliyyətinin əsas məqsədi mənfəət götürməkdən ibarət olan kommersiya hüquqi şəxsləri və ya əsas məqsədi mənfəət götürməkdən ibarət olmayan və götürülən mənfəəti iştirakçıları arasında bölüşdürməyən qeyri-kommersiya hüquqi şəxsləri, habelə ümumdövlət və (və ya) ictimai əhəmiyyət daşıyan fəaliyyətlə məşğul olan publik hüquqi şəxslər formasında yaradıla bilər.
Hüquqi şəxs onun təsis edilməsi və nizamnaməsinin hazırlanması yolu ilə yaradılır. Əgər hüquqi şəxs bir neçə təsisçi tərəfindən yaradılırsa, təsisçilər müqavilə bağlayaraq hüquqi şəxsin nizamnaməsini, onun yaradılması üzrə birgə fəaliyyət qaydasını, özlərinin əmlakının ona verilməsi və onun fəaliyyətində iştirak edilməsi şərtlərini müəyyənləşdirirlər.
Hüquqi şəxsin təsisçiləri tərəfindən təsdiq edilmiş nizamnaməsi hüquqi şəxsin təsis sənədidir. Hüquqi şəxsin nizamnaməsində hüquqi şəxsin adı, olduğu yer, fəaliyyətinin idarə edilməsi qaydası, habelə onun ləğvi qaydası müəyyənləşdirilir. Qeyri-kommersiya hüquqi şəxsinin nizamnaməsində onun fəaliyyətinin predmeti və məqsədləri müəyyənləşdirilir.
Hüquqi şəxs qanunla nəzərdə tutulmuş qaydada dövlət qeydiyyatına alınmalıdır. Dövlət qeydiyyatının məlumatları, o cümlədən kommersiya təşkilatları üçün firma adı ümumi tanışlıq üçün açıq olan hüquqi şəxslərin dövlət reyestrinə daxil edilir.
Hüquqi şəxsin hüquq qabiliyyəti dövlət qeydiyyatına alındığı andan yaranır. Kommersiya hüquqi şəxsləri qanunla qadağan edilməyən istənilən fəaliyyət növlərini həyata keçirmək üçün zəruri mülki hüquqlara malik ola və mülki vəzifələr daşıya bilərlər. Siyahısı qanunvericiliklə müəyyənləşdirilən ayrı-ayrı fəaliyyət növləri ilə hüquqi şəxslər yalnız xüsusi icazə (lisenziya) əsasında məşğul ola bilərlər.
Biz sizə kommersiya və qeyri kommersiya hüquqi şəxslərinin yaradılmaında peşəkar xidmətlərimizi təklif edirik:
Hüquqi şəxsin təsis sənədlərinin və Nizamnaməsinin hazırlanması;
Hüquqi Şəxsin dövlət qeydiyyatına alınması;
Hüquqi şəxsin dövlət reyestrinə daxil edilməsi;
Ayrı-ayrı fəaliyyət növləri üçün xüsusi icazə - lisenziyaların alınması və digər bütün lazımi prosedurları sizin adınıza həyata keçiririk.

Like many other terms, the concept of the legal entity has its roots in Roman Law. However, the concept of legal entity in Roman Law had a slightly different line of development. So, according to the Romans, the theory that "all rights are for people" was the main one. When reading this theory for the first time, it is possible to come to the conclusion that no other being can be given legal capacity. However, the strength and life of a single person will not be enough, and the need for the work of groups of people to achieve some goals related to people is one of the reasons for the formation of a legal entity. Sometimes the need to establish a group of goods and services to serve a specific purpose and to exist longer than the individual activities of the individuals who appropriated it for a specific purpose made it mandatory to give groups an "Entity" status in Roman law.
Like many other terms, the concept of legal entity has its roots in Roman Law. However, the concept of legal entity in Roman Law had a slightly different line of development. So, according to the Romans, the theory that "all rights are for people" was the main one. When reading this theory for the first time, it is possible to come to the conclusion that no other being can be given legal capacity.
According to the legislation of Azerbaijan, which is part of the Romano-German legal system, a legal entity is a state-registered, specially created entity that owns the separate property, is responsible for its obligations with this property, and acquires property and personal non-property rights on its behalf. and has the right to exercise, carry out duties, and be a plaintiff or a defendant in court.
Legal entities can be created by one natural or legal person, or by a group of natural or legal persons, can be based on membership, may or may not depend on the presence of members, and may or may not be engaged in entrepreneurial activity.
Commercial legal entities whose main purpose of legal entity activity is to make profit or non-commercial legal entities whose main purpose is not to make profit and do not distribute the profit among their participants, as well as public legal entities engaged in activities of national and (or) public importance. can
A legal entity is created by establishing it and preparing its charter. If a legal entity is created by several founders, the founders, by agreeing, determine the legal entity's charter, the procedure for joint action on its creation, and the conditions for transferring their property to it and participating in its activities.
The charter of the legal entity approved by the founders is the founding document of the legal entity. The legal entity's charter defines the legal entity's name, location, the procedure for managing its activity, as well as the procedure for its cancellation. The charter of a non-commercial legal entity defines the subject and goals of its activity.
A legal entity must be registered with the state by the law. State registration information, including the company name for commercial organizations, is included in the state register of legal entities, which is open for general inspection.
The legal capacity of a legal person arises from the moment of state registration. Commercial legal entities may have the necessary civil rights and perform civil duties to carry out any type of activity not prohibited by law. Legal entities can engage in separate types of activities, the list of which is determined by legislation, only based on a special permit (license).
We offer you our professional services in creating commercial and non-commercial legal entities:
Preparation of constituent documents and Charter of a legal entity;
State registration of the legal entity;
Entering the legal entity into the state register;
We carry out all necessary procedures on your behalf, obtaining special permission - licenses for individual types of activities.